Natchnienie przychodzi bez zapowiedzi i zamieszkuje duszę artysty. Następnie przenika do umysłu i porusza wyobraźnię. Reszta należy do warsztatu.

Początki obecności sztuki w życiu Marka Laseckiego sięgają jego wczesnego dzieciństwa. Urodził się 16 lutego 1966 roku w Łodzi. Jest dzieckiem rodziców niesłyszących. Od urodzenia ma umiarkowany stopień niedosłuchu, jednak długa i rzetelna rehabilitacja logopedyczna pomogła mu nauczyć się mówić. Dzięki temu Marek znakomicie odnajduje się w świecie osób słyszących. Rysował od dziecka, a świadome zainteresowanie malarstwem pojawiło się w szkole średniej w Wejherowie. Z czasem zaczął rozwijać talent, początkowo w domowym atelier, potem na plenerach organizowanych przez Polski Związek Głuchych. Rozwijał się nie tylko jako malarz, ale również jako organizator życia artystycznego niesłyszących. l tak, od kilkunastu lat bierze aktywny udział w przygotowaniu i prowadzeniu ogólnopolskich warsztatów malarskich "Malarstwo w terapii" oraz plenerów w różnych zakątkach kraju. Są to przedsięwzięcia dające szansę niesłyszącym amatorom malarstwa na samorealizację w dziedzinie sztuki, do której są specjalnie z racji zjawiska kompensacji zmysłów predystynowani, ale też dające szansę rzeczywistym talentom na wypłynięcie w środowisku i poza nim. Marek Lasecki dostrzega te jakże ważne następstwa organizacji plenerów i warsztatów malarskich i poświęca się im całkowicie w miesiącach letnich każdego roku. Dawniej pomagał w organizacji tych imprez, od kilku lat jest najpopularniejszym wśród niesłyszących amatorów i profesjonalistów malarstwa komisarzem, instruktorem, krytykiem, recenzentem... Znajduje w uczestnictwie w plenerach wielką radość, rodzącą się z zawsze innego spotkania tych samych niekiedy ludzi, bo przecież każdy z nich przywozi na plener swoje życie. Plenery i warsztaty nazywa "szkołą malarską dla głuchych" - artyści niesłyszący nie mają szansy na kształcenie artystyczne, nie ma w ogóle w Polsce uczelni wyższych z wykładowym językiem migowym. Niektórzy, tak jak Marek, decydują się na studia mimo to. Wówczas edukacja opiera się na lekturze materiałów oraz "czytaniu" mowy z ust, która niekiedy jest zwyczajną zgadywanką. Mimo to Marek uzyskał tytuł licencjata na Wydziale Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i kontynuuje studia magisterskie na tej uczelni na kierunku Projektowanie Graficzne. Większość prac prezentowanych w niniejszym katalogu powstała w toku studiów.

Autorytet Marka Laseckiego pozwala mu na swego rodzaju kierunkowanie dążeń całego środowiska artystów niepełnosprawnych słuchowo. Dzieje się tak nie tylko za sprawą rozległych kontaktów w Polsce i Europie, ale również poprzez jego pracę w redakcji ogólnopolskiego miesięcznika środowiskowego "Świat Ciszy". Rola Marka w animowaniu ruchu artystycznego głuchych w Polsce jest bezcenna i jednoznaczna z jego ogromnym wpływem na obraz malarstwa niesłyszących w ogóle. Pozostaje jednak zawsze miejsce na natchnienie i osobisty rozwój każdego artysty z osobna. Marek potrafi to miejsce uszanować.

Marek Lasecki jest jednak przede wszystkim indywidualistą w malarstwie, nie poddającym się trendom, słuchającym wewnętrznego głosu. Dla laika nawet obserwowalna jest niezwykła konsekwencja jego malowania, widoczna również w jego fotografiach i grafice komputerowej. Z twórczości jego przebija pasja, człowieczeństwo i chęć uchwycenia fragmentu choćby najmniejszego tajemnicy ludzkiej egzystencji. Człowiek jest obecny w jego przedstawieniach plastycznych nie tylko tam, gdzie umieszcza postać ludzką, ale także na pejzażach, obrazach koni, w powracającym temacie okna. Marek sam przyznaje, że w samym środku jego zainteresowań jest człowiek. Jest artystą świadomym, obrał sobie konkretny kierunek swojej twórczości i w sposób niezmienny w nim podąża. Maluje we wszystkich technikach, najczęściej jednak w olejnej i akrylowej. Od niedawna penetruje z dobrymi efektami możliwości grafiki komputerowej. Od dawna zaś niejako na peryferiach malarstwa uprawia fotografowanie. Fotografując stara się uwiecznić obrazki z życia codziennego, wszelkie emocje i nastroje ludzkie.

Jego prace byty wielokrotnie prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Europie. Najbliższe plany w tym zakresie związane są z wystawami w Sankt Petersburgu.

Marek Lasecki nie jest w stanie poświęcić się czemuś bardziej niż sztuce. Nie czeka na natchnienie, choć jest ono dla niego ważne. Ma plany i marzenia, które po prostu realizuje. Najbliższe dotyczą obrony pracy dyplomowej na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Katalog prezentuje fragment twórczości Marka Laseckiego. Przyglądając się jej, nie sposób nie znaleźć własnych emocji kiedyś przeżytych, przedmiotów, które nas urzekły, kawałka swojej osobowości.

Ewa Twardowska

 

 

   

  

 

 

   

 

 

 

Powrót

 

2007 © Opracowanie graficzne MKL, webmaster Olgierd Koczorowski